top of page

Устав

 

 

Устав на Сдружение „Увереност”

 

Цели:

 

 

1.Подпомагане и защита на лица с психични проблеми, интелектуални затруднения и друг вид увреждания, изразяващо се в обучение и подкрепа за самостоятелно справяне с проблеми, лично духовно израстване и реинтеграция.

 

2.Социална и образователна подкрепа на деца и възрастни със затруднения и увреждания и техните семейства, чрез психотерапевтична, псиохосоциална, рехабилитационна и обучителна дейност.

 

 

3.Повишаване на психологическата грамотност на обществото.Утвърждаване на психичното здраве като ценност в обществото.

 

4. Повишаване на степента на информираност и създаване на обществено отношение към лицата със затруднения за техните права, възможности и потребности.

 

5. Да работи съвместно със здравните учреждения, училищата, стопанските и други организации, както и със средствата за масова информация, за проедоляване на проявите на безразличие и разширяване на обществената благотворителност в полза на лицата с затруднения и техните семейства.Насърчаване на даброволчеството.

 

6. Информиране и консултиране на лицата и техните родители за наличните програми и услуги за хора с увреждания, за възможностите за образование, трудова заетост и социална защита.

 

7.Психологична помощ и подкрепа на лица нуждещи се от такава,както и на тяхните семейства.

Психологическа и психотерапевтична помощ на хора в нужда преживели стрес,загуба,насилие.

 

8.Предоставяне на социални услуги за превенция и интервенция. Възможности за квалификация и обучение в областта на интервенцията и превенцията в различни социално значими сфери.

 

9.Организиране и провеждане на семинари, обучения, дискусии, срещи, публични обсъждания, кръгли маси, форуми и др.

 

10. Да работи за утвърждаването на основните човешки ценности като любов,сътрудничество,приятелство,взаимна помощ и разбиране.

 

11.Да съдейства за социална интеграция и приобщаване на етническите групи и лицата в неравностойно положение.

 

12. Социална подкрепа, подпомагане на интеграцията в обществото и психологическо консултиране на хора със зрителни проблеми.Предоставяне на помощ при търсене на работа и представянето на пазара на труда.Полезно прекарване на свободното време, културни мероприятия, екскурзии, създаване на нови социални контакти.

 

13. Инвестиране в хората с цел придобиване на нови знания и умения. Средства за постигане на целите.

 

 

Средства за постигане на целите:

 

 

1.Разработване и осъществяване на програми за приобщаване към обществото на младежи и възрастни с психични проблеми, интелектуални затруднения и друг вид увреждания.

 

2. Разработване на проекти в рамките на всяка програма, в това число и с международно участие, с които кандидатства за финансиране пред различни организации и институции.

 

3. Участие в изпълнението на социални и образователни програми и проекти на партнъорски институции и организации.

 

4.Привличане на съмишленици, насърчаване и популяризиране на доброволчеството при изпълнение програмите и проектите, по които работи Сдружението.

 

5.Обучение в умения за водене на независим и пълноценен живот на потребителите на услугите – поддържане на добра лична хигиена, хигиена на средата, която обитават, правилно разпределяне на собствените финансови средства, самостоятелно придвижване по определени маршрути в града, работа с компютър и др.Развитие на творческите способности на потребителите чрез разнообразие от дейности и услуги. Арттерапия, Занимателна трудотерапия, Музикотерапия, Образователна програма.

 

6.Мотивиране и активно включване в обществения живот на хора или групи от хора, маргинализирани вследствие на различия от социален, културен, религиозен или здравословен характер.

 

7.Информиране и консултиране на семействата и близките на потребителите по различни проблеми.

 

8.Организиране и провеждане на семинари, обучения, дискусии, срещи, публични обсъждания, кръгли маси, форуми и др.

 

9.Провеждане на проучвания и изследвания, които са фокусирани върху актуалните социални проблеми в обществото.

 

10.Организиране на срещи с представители на медиите за повишаване на информираността и преодоляване на стигмата срещу страдащите от психични заболявания и запознаване на широката общественост с техните проблеми.

 

11.Организиране на издателска и рекламна дейност, посредничество и партньорство със сродни сдружения в страната и чужбина. Организиране на благотворителни изложби, търгове, туристически и спортни прояви.Издаване на брошури, дипляни, книги, списания със събраните материали; производство на филми и ТВ предавания; създаване на уебсайтове за помощ и взаимопомощ.

 

12. Подпомагане повишаване квалификацията на своите членове.

 

13.Извършване на допълнителна стопанска дейности, допустими от закона и съответстващи на обществения морал, които спомагат за постигане целта на Сдружението.

bottom of page