top of page

Повече за Дневния център

Един ден в Дневният център

    Дневният център е създаден през 2009 г. До сега той функционира успешно с група от млади и талантливи хора.

 

       Програмата на центъра включва разнообразни занимания и дейности , които помагат на младите хора с психично заболяване или умствено изоставане да намерят своя среда на изява и приятели. Центърът помага да се преодолее изолацията и хората с тези заболявания да съумеят да се чувстват комфортно и да развият своя потенциал сред връстници и приятели.Средата ,която предоставя центъра е защитена и толерантна. Това подпомага за преодоляване на изолацията, еднообразното ежедневие, страхът от неприемане и затрудненията в общуването. Центърът педоставя на хората също така една среда,която не е семейната (обичайната)среда,това помага изключително много за израстването,чувството за увереност и себеутвърждаването.  

 

   Стремежът на екипа е да стимулира и насърчава способностите и увереността на хората от групата и заедно с това връщането им към по–пълноценен Начин на живот. Центърът удовлетворява естествената нужда на всеки човек от разбиране,подкрепа,социални контакти и обучение. Структурирането на свободното време и избягването на оставането в къщи е един от доказаните методи за възстановяване и рехабилитация. Артзаниманията от друга страна развиват креативността и себеизявата, необходими за справянето с различни ситуации.

 

    Дейностите включени в програмата са съобразени с общото здравословно състояние на човека, обръща се внимание на неговите интереси и влечения. Същевременно включването му в дадени дейности е изцяло съобразено с неговите физически и умствени възможности.В програмата също така са включени разходки и екскурзии. Заедно с групата , ще посетите различни музеи и изложби, както и други интересни мероприятия. Разходките включват пикник в планината, посещение в парка или в центъра на града.Центърът предоставя също консултиране на семействата на хората с психични разтройства и други увреждания и облекчаване на трудностите, които те имат в процеса на обгрижване.

 

        Редовно в центъра се провеждат консултации с близките. Целта на разговорите е да се осъществи пълноценно сътрудничество между семейството и екипа на центъра в процеса на работата. Това сътрудничество е много важно, за да могат да се постигнат по – добри резултати. Стремежа е да се създаде климат на взаимно доверие и партньорство. Тук се обсъждат основните трудности, които пациентът среща, трудностите около обгрижването.

 

 

      При първата консултация се прави изчерпателна оценка на потребностите и се оценява необходимостта от подкрепа. Изготвя се индивидуален план.

 

 

10.00 – 10.30 Събиране на групата, обсъждане на програмата за деня,пиене на кафе, свободни разговори,Всеки е свободен да сподели преживявания , тревоги, случки,мнения. В този период групата се адаптира и подготвя за деня.Обсъждат се неща и случки от миналия път, споделят се емоции.

 

10.30 –12.30- Арт занимания – Тук са включени най- разнообразни дейности – работа с глина, работа с платове, апликации, рисуване, оцветяване , изработване на различни красиви предмети, хербарии и др. През това време също така се обръща внимание на изработката на предмети и рисунки свързани с българските традиции и големите български празници – Великден,Коледа и т.н, ако такъв празник наближава.Обикновенно има една задача за всички, като задължително се помага при изпълнението.Показва се и се помага при всяка стъпка , така че участниците да не се притесняват и да се отпуснат напълно.Всичко това е съпроводено с разговори между хората и слушане на приятна разтоварваща музика.

 

 

12.30 – 13.00 – Обяд, всеки си носи обяд , масата се разчиства и се сяда да се обядва.След което всеки си почиства след себе си.На хората на които им е по- трудно се помага от страна на екипа и на другите хора в групата.Насърчават се усвояването и поддържането на умения за себеобгрижване,почистване след себе си,себеобслужване.Също така се стимулира обучение в поддържане на хигиена и чистота.

 

 

13.00 – 14.45 – Обучение – тук може да е включена работа с компютър, интернет,английски,грижа за цветята, четене на стихотворения, разкази или приказка. В това време също така може да е включена разходка извън центъра – ходене до близкото кафе или в градинката. На хората на които им е по- трудно или се страхуват се оказва необходимата подкрепа. В зависимост от програмата за деня , тук може да са включени и други дейности. Нови предложения от страна на участниците винаги са добре дошли.Това е и времето през ,което желаещите да потърсят възможност за работа, могат да се обучат да пишат автобиография ,да кандидатстват за желаната позиция,да се подготвят за интервю. Обсъжда се желанието и мотивацията за започване на работа.

 

14.45- 15.00 – Почистване,почивка,приключване на заниятията.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

За кого е предназначен дневния център?

Как става записването?

 

  • Хора с психично разтройство

(шизофрения,шизоафективни разтройства,депресия и др.афективни разтройства)

 

  • Хора с лека до средна умствена изостаналост.

 

 

  Не приемаме хора с изразени агресивни прояви и неовладяна остра психотична симптоматика, които изискват друг вид психиатрична и медикаментозна терапия.

 

  Предлаганите дейности не са подходящи за хора зависими от психоактивни вещества и алкохол.

 

 

  С оглед работата в група хората трябва да са в относително стабилизирано състояние и в голяма степен да съумяват да разбират и спазват правила.

 

 

 

 

  Уговаря се ден и час в удобно време и се провежда консултация с психолога.Първоначалната консултация е безплатна.

 

  При този първоначален разговор се уточняват всички въпроси относно боледуването и проблемите , които пациентът среща.След това той подробно се информира за работата и терапевтичния план на Дневния Център.И при желание се записва в групата.

 

  За повече информация и отговори на конкретни въпроси можете да ни пишете на:

 

dneven_centyr@abv.bg

 

 

bottom of page