top of page

      Арттерапията има дълга история, днес тя е широко използван метод за терапия на хора с телесно или психично заболяване, хора без заболяване ,но които срещат трудности в живота си например в отношенията си с другите, професионалната реализация или имат чувство на неувереност в себе си, които са депресирани или тревожни.Арттерапията също е подходяща и за хора , които желаят да се развиват и да разгърнат своите възможности, тъй като много често арттерапията е смятана за най- благоприятния път към себе си ,тя дава чувство на яснота относно собствената личност и живот. Арттерапията не винаги трябва да се свързва само с лекуване и облекчаване на различни психични страдания, тя също е метод за достигане на по-голямо себеразбиране, път към себереализация и по пълно разгръщане на личността.

 

   Артерапевтичните занимания спомагат за разтоварване на напрежението, намаляване на стреса, носят удовлетворение и радост. Начинът по които тя въздейства си изразява в способността на хората , чрез изкуството да изразяват емоции, чувства, преживявания, спомени, мечти и вярвания. Чрез изкуството могат да бъдат изразени и травматични преживявания от миналото, които по този начин излизат на повръхноста и следователно с тях може да се работи, да бъдат преодолени и излекувани. Изкуството е начин на комуникация без думи, тя дава шанс на онова , което не може да бъде изречено, да бъде споделено с арттерапевта или групата. Следователно от арттерапията могат да се възползват хора,които имат затруднения във вербализирането на своите емоции и преживявания, по този начин те изказват онова , което по друг начин им е трудно или невъзможно да споделят. Също така арттерапията помага на хора , които имат добри вербални възможности, но нямат досег до вътрешния си свят,т.е. техните емоции и преживявания остават скрити и недостижими. Тогава изкуството играе ролята на способ отново да бъдат в контакт със себе си и вътрешния си свят.Арттерапията дава огромни възможности за себеизява. Рисунката ,колажът, пластиката са различни способи и всеки един от тях има различно и благоприятно влияние върху психиката.Влиание оказват също цвета,формата,линята.Всеки един от тези елементи е път и начин на визуално експресия. Чрез арттерапевтичните занимания хората се концентрират върху умението да създават. Научават се да боравят с различни материали- водни бои,глина,работа с платове,прежда,апликации и природни материали.Чувсвото на удовлетвореност на хората от създадения продукт подкрепя увереността в себе си и собствените възможности. Често дори хората се изненадват от креативните си способности и високо оценяват създаденото от тях.          Това със сигурност подкрепя не само увереноста в себе си ,но и способностите за справяне, необходими за преодоляване на различни трудности в живота.В арттерапивтичната сесия темите върху ,които се работи могат да бъдат зададени от арттерапевта,също така могат да бъдат предложени от групата или да възникнат спонтанно в процеса на работа като идеа,хрумване,вдъхновение или проблем.

 

     Едни от основните теми са насочени към себе си,семейството,отношенията,преживяванията емоциите и мечтите.Танци,музика,книги,приказки,поезия – това са все методи допълващи артзаниманията.Терапията с музика и приказки например са методи добре познати и утвърдили се във времето. Приказките разкриват пред нас символния свят на колективния опит- чрез тях ние срещаме път, разрешение или трансформация, чрез опита , които е събран в тях през вековете. Те са синтез на всичко ценно и лековито, укрепвало човешката душа през историята. Музиката от друга страна е добре позната със способностите си да възстановява душевната хармония.

bottom of page