top of page
ONLINE counseling,Psychologist online,консултация с психолог, психологична помощ
ONLINE counseling,Psychologist online,консултация с психолог, психологична помощ
ONLINE counseling,Psychologist online,консултация с психолог, психологична помощ

Въпроси и отговори

За какви проблеми най- често ме търсят?

     Обикновено ме търсят хора от различни възрастови групи, които са попаднали в труден период от живота си, чувстват се объркани или на кръстопът. Те са стигнали до граница, в която осъзнават, че им е трудно да продължат сами. Осъзнали са,че могат да потърсят сътрудник, някой, който обективно да ги подкрепи в трудностите без да натрапва или отнема личната им свобода на избор.

 

     Търсят ме и хора, които просто желаят промяна или искат да надникнат навътре в себе си, мотивирани да развият своята личност, да станат по- осъзнати, да живеят по– пълноценно и хармонично със себе си и другите. Често, това са хора, които нямат явни проблеми от психологическо естество, обикновено се справят добре с живота си и имат удовлетвореност от себе си - в случая имат любопитство към вътрешния си свят и искат да научат повече за себе си, не се страхуват излязат от зоната на комфорт и да предизвикат своя потенциал.  

Доверието между психолог и клиент:

     Доверието между терапевта и клиента е най- важната градивна единица за една успешна психотерапия. Доверието се изгражда постепенно, но е от изключително значение.  Важно е човекът да се чувства сигурен и спокоен в присъствието на психолога . Психотерапията е труден процес и клиентът е необходимо да усеща, че терапевта е на негова страна, разбира и чува думите му, може да приеме емоциите му и да даде неосъждаща обратна връзка.  В такава атмосфера на доверие е възможно да се случат фундаментални промени.

 

Колко често трябва да разговарям с психолог? Колко ще продължи психотерапията?

     Честотата на сесиите зависи строго от индивидуалните потребности на човека. В някои от случаите може да бъде няколко пъти седмично до минимум два пъти в месеца. В зависимост от психичната нагласа и естеството на проблема върху , по -който се работи. Оптималният вариант е един път седмично. Понякога в течение на самата терапия може да има вариации,в определени моменти може да бъде по- често,в други по- рядко. Всичко е въпрос на договаряне, но е хубаво самата рамка и договореното да се спазват, защото те са част от терапевтичния процес.

Ще имам ли конфиденциалност?

     Всичко, което се изговаря в рамките на сесиите остава строго конфиденциално. Единствено в случаите, в които представлявате сериозна заплаха за себе си и другите,това изискване може да не бъде спазено.

Работите ли със здравната каса?

     Не. В България здравната каса не поема психологическите консултации.

Предписвате ли лекарства?

      Не, психологът не работи с лекарства под никаква форма, в това число добавки и др.

Основния метод на робота е разговорът.

Живея в чужбина и има голяма часова разлика, какво е работното ви време?

      В момента провеждам сесии Онлайн, това ми позволява да работя извън стандартното работно време.

Какво да очаквам от първата среща с психолог?

    Първата среща е от изключително значение и за двете страни. Вие преценявате дали психолога, с който разговаряте ви вдъхва доверие, дали ви разбира и дали бихте могли да работите заедно в една бъдеща психотерапия.Психолога отделя изключително внимание на разказаното от вас,очертава цялостната ситуация, в която се намирате в живота си. Възможно е при първата ни среща психолога да задава повече въпроси, някои от които на пръв поглед нямат връзка с проблема, но за него те са от значение за изграждане на цялостната картина. Ето защо понякога първата сесия може да продължи малко по- дълго от 60 минути. В тази рамка се очертават основните проблеми и точки върху, които ще се работи. Психотерапията е взаимен процес, в който и двете страни влагат усилие и енергия. Разбира се няма бързи и лесни отговори.

Ще има ли ефект психотерапията?

Ефективността на психотерапевтичния процес зависи от много неща. Едни от най- важните са професионализма на психолога и мотивацията на клиента.  Както вече споменах, психотерапията е взаимен процес, в който и двете страни влагат усилие,надежди, емоции. В този процес се променят и клиентът ,и психотерапевта. Ефективността може да се оцени в това дали човека потърсил психологична помощ среща отговор на своите проблеми и въпроси, дали има разбиране, дали чувства промяна или подобрение. От друга страна ефективността зависи и от давността и дълбочината на проблема. Колкото по- дълго човекът е игнорирал или живял с дадена ситуация или проблем, вероятно толкова по- дълго време ще изисква неговото разрешаване и постигане на желаната промяна. Ето някои от точките, по– които сами можете да оцените дали терапията за вас е ефективна:

чувствате се по -добре с времето


– усещате облекчаване на емоционалната болка


– имате по-ясно разбиране за себе си


– чувствате се сигурни и разбрани


– справяте се по -добре със стреса в ежедневието


– по -добре управлявате и разбирате емоциите си


– общувате по -леко и по -свободно с другите

ONLINE counseling,Psychologist online,консултация с психолог, психологична помощ
ONLINE counseling,Psychologist online,консултация с психолог, психологична помощ
bottom of page